Fodor Antal, HA8KL: Műholdak

Alapvetően két fajta műholdas kommunikációról beszélhetünk amatőr berkekben;

  • magas pályás
  • alacsony pályás
A műholdakról alapjaiban nem írnák többet, hiszen a témában vannak nagyon jó oldalak, inkább az alacsony pályás holdak haszálatának technikai részére szorítkoznák. Hiszen jelenleg magas pályás hold nincs fent, és sajnos nem is várható :o(
Az eredmények szempontjából is érdekes kérdés, KI / Mennyit naplózott, természetes a számok beszélnek, de azért az is figyelembe kellene valahol venni, hogy milyen holdakon /azt látni kell, hogy a AO13 fénykorában nem volt gond elérni az amerikai kontinenst, de most próbálja meg valaki, vagy akkor próbálta volna megfelelő kondíciók nélkül/.

Antenna:
A gyakorlat azt mutatja, hogy bővel elegendő 3-4 elemes antenna, a legjobb ha a két antenna közel hasonló karakterisztikával bír, hiszen az adó és vevő irány azaz a hold iránya ugyan az.
Ha nem tudjuk real-time forgatni az antennánkat mindkét síkban akkor meg egyenesen áldás 50-70 fokos nyílásszögű antennával dolgozni.
A körporalizáció nem feltétel, kicsit huppogósabb némelykor, de 100 % érthető, csak próbáljuk ki, hallgassunk meg egyszer egy műholdat, mondjuk a VO52-t vagy a FO29-et hallhatjuk, hogy ha benne van az antennában akkor szól, ha nincs akkor nem, de mikor nincs benne egy egysíkon forgatott 30 fok körül fixen elevált 3 elemes antennába, szinte soha, mikor jön fel és mikor esik le akkor talán, de igazándiból nem vesztünk semmit, mert azokat halljuk később / előbb is.
Ezért nincs túl nagy értelme az RX ágat antennával nagyon forszírozni.

Adó:
A tapasztalatok szerint BŐVEN elegendő 20 W körüli teljesítmény. Természetesen ez így kicsit LAZA megfogalmazás, én csupán a saját véleményemre hagyatkozom, nem részletezem a nyereséggel + veszteséggel + lesugárzott teljesítménnyel és a hold szegmens AGC-jével csillapított számításokat.

Ha valakinek van akár 144 Mhz-n akár 435 Mhz-n 20W körüli teljesítménye meg hozzá 2-4 elemes antennája ( 4-6 Db/dipól 30 fok fix vertikális eleváció / horizontálisan forgatva) akkor már jó esélye van; -megszólalni a kívánt műholdon.

Vevő:
A vevő kicsit rázósabb, mert egy időben kell venni és adni is, /ezt duplex módnak nevezzük/ ezért a vevő első fokozatának folyamatában állni a kell a 200-300 Mhz különbséggel 20 W teljesítményt. Ezért NEM szerencsés mindjárt az antenna után egy kis / kisebb dinamikájú előerősítővel kezdeni, mert össze kuszálja a dolgokat úgy, hogy később a legfurfangosabb szűrőkkel sem tudjuk szét válogatni.
Ezért célszerű próbát tenni, folyamatos FM módú TX mellet végig tekerni az RX sávot, figyelni, milyen / mekkora kereszt modulációs termékeket hallunk, ezek ellen nagyobb dinamikájú előerősítővel és /igény szerint/ a Tx frekire méretezett coax-ból kialakított szívókkal (stub) célszerű szűrni a RX ágat.


forrás: saját felvétel, HA8KL műhold antennái 2001-ben

A képen látható, hogy az azonos *emelkedésű* antennák síkja ellentétes ezzel már kezdetben elejét vehetjük a keletkező intermodulációs termékeknek. A gyakorlatban vertikális eleváció nélkül ez a konstrukció hatékonynak bizonyult.

Tisztelt Olvasó; -Ha már eljátszott a Műholdas forgalmazás / kommunikáció gondolatával, akkor tervezgetés helyett inkább fogjon neki, hallgassa a holdakat, ácsoljon olyan riget mi bírja a duplex módot és forgalmazzon, ha kérdése / nehézsége merülne fel, kérem írjon, bizton állíthatom; - hogy nem ördöngősség, NINCS annál varázslatosabb mikor viszont halljuk magunkat egy távoli helyről.

A téma iránt érdeklődőknek ajánlom az alábbi linkeket:

http://www.ha5mrc.hu/hamsat/sats.html
http://amsat.org

 

© 2009-2012 Makói Rádióamatőr Klub HG8FH - HA8EN SubPage last updated on